E – flux
E – flux

Kartais imu nebesuprasti šiuolaikinio meno. Nepadeda net galvos laužymas.

Tuomet baisiausiai įsigeidžiu, jog koks meno kūrinys bamteltų tiesiai ant mano kiauro makufeliaus ir bent patvirtintų Niutono dėsnį…

Kartais atrodo, jog tai neįmanoma. Kartais traukos dėsnis tikrai neveikia šiuolaikinio meno ir jis plevena kažkur pakibęs virš gyvenimo.

Prisipažinsiu tokius jausmus dažniausiai išgyvenu įvairiose menui skirtose institucijose ar stebėdama specialiai surežisuotus proginius-projektinius meno kūrinius.

Tada baisiausiai trokštu dviejų dalykų: tiesos ir šviesos.

Internetinėje erdvėje gausu šviesos šaltinių.

Tiesa, šį šaltinį aptikau laimingo atsitiktinumo dėka, apsilankiau seminare „Three uses of the knife“ ir užtaikiau ant E-flux naujienų portalo bei žurnalo steigiamojo vadovo paskaitos.

Tąkart atsivėrė akys.

Dabar vis dažniau veriasi e-flux internetinis puslapis.

 

E – flux
E – flux

Yra bent keletas svarių priežasčių, kodėl būtent ten ieškau tiesos.

Pirmiausia, labai gera pasijusti pasaulio piliečiu ir sužinoti kokie meno įvykiai kasdien vyksta plačiame pasaulyje.

Mano mažą surambėjusią širdį džiugina ir tai, jog šis virtualus leidinys (arba teisingiau jo tekstai) gali įgauti materialiai apčiuopiamą formą. Patikusį tekstą galima ne tik parsisiųsti PDF formatu, bet ir atsispausdinus pasidalinti su kitais žmonėmis. Ir tai nebus įvardinta kaip nusikaltimas, sunkia piratavimo nuodėme…

Naršydama po e-flux, jaučiuosi tarsi būčiau atsidūrusi socialiai atsakingoje erdvėje, kurioje nesu skatinama tapti tiesiog meno vartotoja. Čia nuolat purenamos ir kedenamos aktualios temos, kurios nebūtinai tiesiogiai siejasi su menu. Bet tos netiesioginės sąsajos tokios ryškios, priverčiančios susimąstyti.

Geriausias e – flux bruožas tas, jog jis peržengia įprastinio leidinio-portalo apie meną ribas. Puikiausias pavyzdys galėtų būti Hans’o Ulrich’o Obrist’o interviu su Julian’u Assange’u. Kai interviu, tampa ne tik priemone nuomonei išreikšti, bet ir savotišku tyrimu.

Kitas e – flux bruožas, kuris mane nuolat vilioja ten grįžti – tai noras dalintis. Žiniomis ir patirtimi. Puslapyje gausu nuorodų į kitus įdomius šaltinius, informacijos apie įgyvendintus projektus.

Tuomet imu tikėti, jog menas gali tapti natūralia ir suprantama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi, taip pat kaip ir noras pavalgyti išalkus. 

Monika Šlančauskaitė